Ádvent a várakozás ünnepe az aradi Háló közösség keretén belül magasztos négy hét volt. Valóban egy fennkölt várakozás, ahol mindenki, aki részese volt, egy csodát élhetett át. A tekintetek, a mosoly amely a résztvevők arcán kiült, elárulta, hogy akik ott voltak esedeznek a találkozásra... Igazán szép és tartalmas négy hét volt.
Számomra e négy adventi vasárnap találkozói a Háló közösség keretén belül csodálatos, egyedi, semmihez sem fogható élményt nyújtottak. Az alkalmakon igen szép kerek negyvenes számban vettek részt a különböző közösségek tagjai, továbbá vallási hovatartozásra való tekintett nélkül, és átszellemülten hallgatták a minden vasárnap más és más vendég atya mélyreható elbeszélését.
Csodálatos volt érezni a finom lelki rezgéseket melyek átszőtték a terem belsejét meleg hangulattal a téli hidegben. Krivánom, hogy a Háló közösség még sok ilyen élménnyel gazdagodjon az új esztendőben és Isten simogassa mindennapi életünk perceit, óráit.
Ádvent első vasárnap: ?Itt van az Úr" (meghívott: Szilvágyi Zsolt atya, Temesvár)
Ádvent ? a remény ünnepe. Maga a szó megérkezést, jelenlétet jelent, ezért nem csupán várakozás a jövőben érkező Úrra, hanem tudatosítás, hogy itt van. Istenben remélni azt jelenti, hogy hiszem hogy Vele életem minden mozzanatának még annak is amit nem értek, értelme van. Zsolt atya tovább fűzte gondolatainak fonalát miszerint, Isten maga a remény! Isten új arcot ölt minden reggel és most teremti a világot nem pedig valahol a múlt ködében. Ez késztet minket minden percben készen állni a nagy találkozásra
Ádvent második vasárnap: ?Ébredj ember mély álmodból" (meghívott: György Zoltán atya, Nagyiratos)
Ádvent ? az aktív várakozás ideje. Példakép lehet e téren Keresztelő Szt. János, akinek igen fontos szerepe van ádventben. Ő volt Jézus előfutára. Határozott személyisége példamutató számunkra. Ő azért jött, hogy előkészítse Jézus útját, pontosan ismerte feladatát. A kérdés azonban az, hogy mi ismerjük-e feladatunkat, utunkat? Ezért nagyon fontos mindenkor, de különösen ádvent heteiben a visszatekintés, lecsendesedés, elmélyülés. Feltenni magunknak a kérdést, hogy jó-e az amit csinálok, ahol éppen tartok. Jó úton járok-e? Ádvent időszaka megfelelő, hogy vágyódjunk az Istennel való találkozásra. Vessük tehát le félelmeinket, bűneinket és nyissuk meg szívünket, lelkünket az Úr felé.
Ádvent harmadik vasárnap: ?Önmagunk egysége Istennel" (meghívott: Piusz atya, Arad)
Az ádventi időszak sajátos gyakorlata a csönd, az elmélkedés és az imádság. Lényegre figyelés. Önmagunk egysége Istennel. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, szeretet, öröm. Ez utóbbiról gyakran tévesen azt hiszik, hogy a negyedik vasárnapon kell meggyújtani, de valójában ádvent harmadik vasárnapja az ?örömvasárnap" ? ami a böjtbe egy kis vidámságot hoz, hogy már közel van Krisztus eljövetele, azaz a Karácsony.
Ádvent negyedik vasárnap: ?Keresni fogtok és megtaláltok" (meghívott: Heczel Robert atya, Temesvár)
Az ádvent szó jelentése ?eljövetel", a latin ?adventus Domini" kifejezésből származik, ami annyit tesz: ?az Úr eljövetele", röviden ?Úrjövet". Az ádvent a karácsonyt megelőző várakozás az Úr kegyelemhozó eljövetelére való felkészülés, amely az eljövetelben éri el jutalmát. Az ádventi gyertyáknak sajátos misztériuma van, nem mindegy hogy, melyik vasárnap milyen gyertyát gyújtunk meg. Az első vasárnap a kék gyertyáé, a második a pirosé, a harmadik a fehéré, és a negyedik a liláé. A hit, remény, öröm, isteni szeretet négyesét mutatja a négy gyertya az ádventi koszorún, a teremtés kezdetét, a messiás létét, Szent János útjelzését, Mária örömteli szerepét szimbolizálva, de együttesen Jézus isteni személyének lényegét erősítik, mély átszellemülésben kísérve.
Craciun Mirella