?Drámapedagógiáról pedagógusoknak" ? ez állt a plakáton, amely a találkozót hirdette. Sok mindent takaró fogalom, amelyet nem kimeríteni, hanem amellyel csupán ismerkedni szerettünk volna többen is.
Leginkább a bábozás művészetébe lettünk beavatva a hétvége folyamán. Az első estén ebből még nem sok derült ki. Játszottunk és ismerkedtünk, valamint ismerkedés gyanánt egy nagy valódi hálót szőttünk, aminek a segítségével szemléltették és elmagyarázták nekünk a Háló mibenlétét.
A nap végén megnéztünk és kicsit átbeszéltünk egy keresztény filmet (Végtelen hit). Az a gondolat, ami leginkább megmaradt bennem a film megnézése után, az volt, hogy a Jóistenbe vetett hit, a szent meggyőződés abban, hogy az ő akarata nekünk a legjobb, az ami igazán lényeges. Mindig elsősorban azt kell keresnünk, akár siker akár kudarc, akár dicséretözön, akár gyalázás ér minket a keresés során, mindig az ő akarata kell, hogy figyelmünk középpontjában legyen.
Az ismerkedés és filmnézés után éjszakába menő játék következett, de csak azoknak, akik igazán bírták a gyűrődést. Ez az ismerkedős játék igazából már átvitt minket a szombati napba. Reggel Lovas-Linner Lili néni, meghívott előadónk, a bábozásról beszélt nekünk, pontosabban szólva a bábjáték szerepéről és a bábkészítés gyakorlati tudnivalóiról. Ezután belevágtunk a nagy munkába. Biztatásképpen kaptunk egy kész lovat. Ezen kívül sok segítséget kaptunk ahhoz, hogy elkészítsük saját ménesünket, libánkat, vagy akár Móricz Zsigmond Iciri-piciri meséjének figuráit. Délután, mikorra már egy-két bábunk elkészült, Pernekiné Valentinyi Ildikó beavatott minket a kulissza titkokba. Elmondta, például, hogy a bábokat nem rázzuk, hanem kifejezően, megfontoltan mozgatjuk, valamint, hogy minden szereplőnek karaktere kell, hogy legyen és hogy a báb karakterét leginkább annak hangjával és mozgásával tudjuk érzékeltetni. Kiemelten beszélt a bábok közötti stílusegységről és a díszlet ízléses, egyszerű, nem túl díszített, de annál inkább kreatív megvalósításáról. S az elmondottakat színes képekkel illusztrálta. A nap következő momentuma, mi más lehetett volna, mint egy bábtársulat előadása, ahol kicsit már kritikus szemmel figyelhettük a bábokat, azok mozgatását, karakterét és a díszletet is. Egyszóval talán így épült egy egésszé, és így lett kerekké a szombati napunk. A nap végén, azonban úgy láttam mindenki várta már, hogy újra a bábkészítő műhelyben legyen és folytathassa, bábkészletének gyarapítását.
A hétvégét záró napon, már nem báboztunk, vasárnapi szentmisén vettünk részt a nagyszőlősi római katolikus templomban. Ezután sorsolás következett; ugyanis lelkiismeretes előadóink ajándékról is gondoskodtak számunkra. Az ajándékokat Turcsányi Márta előadónk adta át nekünk. A fődíjat, egy kész bábszínház paravánt az Aknaszlatinai Szent Anna óvoda óvodapedagógusai nyerték meg. A sorsolás után átbeszéltük a hétvége tanulságait, illetve a folytatás gyakorlati megvalósításának kérdéseire kerestünk választ. Úgy gondolom, igazán eredményesek voltunk. Megegyeztünk abban, hogy immár, hogy kaptunk egy kis elméleti és gyakorlati tudnivalót a batyunkba, nekivágunk és megpróbálunk mi magunk is bábokat készíteni. Mivel több kis csoportban érkeztünk a találkozóra legalább tíz településről, abban állapodtunk meg, hogy minden településhez kötődő kisebb csoport elkészít egy bábot, és ezen kívül elkészíti minden más csoport számára is legalább egy-egy félkész bábot. Majd március 19-én ismét találkozunk és tanulunk egymástól. Persze, hol máshol, mint a jól bevált középúton, Nagyszőlősön.
Köszönet illeti a Szülőföld Alapot, hogy pályázatunkat pozitív elbírálásban részesítette, és ezáltal lehetővé tette, hogy ez a találkozó létrejöhessen!
Köszönet a nagyszőlősi Ferences kolostornak, a szíves és gondos ellátásért a hétvége folyamán!
Köszönet előadóinknak Lovas-Linner Lili néninek, Pernekiné Valentinyi Ildikónak, és Turcsányi Mártának, hogy vállalták a nagy utat, és a kalandokat, hogy velünk töltsenek egy hétvégét és sok mindent megtanítsanak nekünk!