Találkozás, kapcsolat, közösség

A partiumi Háló a facebookon >>

Partiumi Háló Egyesület köszönettel fogadja a Romániában adózók adójának a 2%-át.

A Partium kapcsolódása a Hálóhoz, a homoródfürdői Háló táborhoz fűződik, melynek gyümölcseként az első találkozó 2000-ben volt Nagyszalontán. A rendszeres munka a 2002-es zánkai tábor után indult, ahol kialakultak azok a személyes szálak és megszólítások, melyekre később a régiót építeni lehetett. A megélt tapasztalatok továbbadása céljából 2002-ben Nagyváradon került sor egy találkozóra. Ezzel párhuzamosan Arad adott otthont az alakuló Háló Gazdasági Tagozata (HGT) első konferenciájának.

2003-ban egy portya készítette elő az első partiumi szintű találkozót Kárásztelken, majd ezt további találkozók követték. A Tóthfaluban tartott Kárpát-medencei találkozón merült fel az ötlet, hogy a partiumi régió önállóan működjön.

2004 a Háló széles körű, partiumi szintű megismertetésének az éve volt három nagy portyán keresztül: a Zsil völgyétől Resicabányán keresztül Nagykárolyon át Nagybányáig. Szinte minden helyen sikerült megtalálni azokat a bogozókat, akik lelkesedésükkel magukévá tették a Háló eszméjét. A partiumi találkozók száma tízre nőtt és időszerűvé vált az első bogozóképző és vezetőségi találkozó megszervezése, ahol a régió bogozói munkamegbeszéléseken tudatosan dolgoznak a következő évi feladataikon és tevékenységeiken. A csapatépítés összetartozást, barátságokat és szép szokásokat alakított ki. A régió bogozói például, ha csak tehetik, részt vesznek egymás kerületi találkozóin. Az otthon vagyok érzet keretei egyre tágulnak.

2005-ben a rendszeres találkozókon túl pályázatíró, biogazdálkodás és számítógép-kezelés képzések kerültek megrendezésre, a Háló ismertetése pedig további portyákon folytatódott.

2006 a csapatépítésben, a csapattá válásban hozott nagy eredményeket. Ebben az évben először szervezhette meg a régió a Kárpát-medencei nagytalálkozót Nagyváradon. Ebből a munkából alakult ki egy 15 fős Háló-magocska, akik hetente találkoztak a szervezés ügyében.

Nagy előrelépések voltak a pályázatírás területén is; megalakult az a 8-10 fős pályázatíró csapat, akik partiumi szinten írtak és nyertek pályázatot. Ennek volt köszönhető, és nagy büszkesége a régiónak, hogy anyagilag szinte önállókká váltak.

Néhány kerületben rendszeressé váltak a Háló klubok. A munkacsoportok fejlődése nagyot lendült azáltal, hogy a régióban a találkozókon rendszeresen munkacsoportokban dolgoznak. Sokan találták meg így a helyüket az egyházban, találtak, vagy alakítottak közösségeket. A HGT belső pályázati kiírására szép számmal készítettek üzleti tervet (pályázatot). Körvonalazódott az a csapat, amelyik a pedagógusok ügyeit viheti előbbre.

A 2007. évben folytatódott a csapatépítés, egy partiumi lelkigyakorlat által is, ahol lelkiekben is egymásra talált a bogozói csapat. A kisközösségek közvetlenebb megismerésével próbálkoztak egy-egy közös akció szervezésével is. Máramarossziget is bekapcsolódott a régió munkájába, több helyi találkozón részt vettek nem kis létszámmal, és megérni látszik a helyzet egy kerületi találkozóra is. Fontos a farsangi és szüreti bálok szervezése is, ahol a közös nevetés és vigadozás segít, hogy a résztvevők jól érezzék magukat egymás társaságában. A régióban a gyermek táborok és gyermeknapok szervezésén keresztül kiemelten kezelik az utánpótlás nevelését, és ennek eredményeként már lassan felnőttek az "első fecskék".

2010 nyarán a Háló partiumi régiója szervezte a Debrecen melletti Vekeri-tónál a Háló tábort.
A 2011-es év során tovább folytatódott a munka, helyi és kerületi találkozók szervezésén, gyermek-, és ifjúsági programokon keresztül. A hálósok egyre inkább bekapcsolódnak az egyházmegyei rendezvények szervezésébe is, ezáltal is az egység megélésére törekedve.
2012-ben a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség jóvoltából új székhelye lett a Háló irodának, amely igazi otthonná vált a hálósok számára. Innen szerveződnek továbbra is a különböző rendezvények. Ennek az évnek a nagy kihívása egy Kárpát-medencei nagytalálkozó szervezése. Ennek kapcsán újra szorosabbá válik a kerületek közötti kapcsolattartás és a bogozók egyre jobban megismerik egymást.
Az évek során bebizonyosodott, hogy mennyire fontos az egymásra való odafigyelés és az egymásra szánt idő. A különböző találkozók, klubok, táborok, hagyományőrző és kulturális rendezvények gyümölcseként a régió egyre jobban működik és "bogozódik". A rendszeres találkozások az emberi kapcsolatok mélyedését eredményezték, és sikerült új embereket is megszólítani és bevonni a közös munkába, mely által egyre nagyobb a "kivetett Háló".
Reméljük a továbbiakban egyre több helyen ismerik meg a Hálót és egyre többen szeretnének bekapcsolódni a munkánkba.

 

Háló Közösségi és Kulturális Központ - S4 | Cím: 1052 Budapest, Semmelweis u. 4. | Telefon: +36 20 351 5375 | E-mail: iroda&halo.hu | Beszámolók